Monday, September 28, 2009

A Journey Through Learning

note: If you are reading this on facebook, please scroll to the end of the post, and click "Original Post"

As part of The Homeschool Crew, we were sent 5 lapbooks from A Journey Through Learning.



   The Desert


The Parables of Jesus    

            (Click the photos above for sample pages of the lapbooks we received.)

I worked on The Parables of Jesus with my 5th grader. I had first heard of lapbooks a few years ago. I really liked the idea. And I really always wanted to do them. However, I have always felt like I did not have the time or the energy to be creative enough to create all the mini-books and flap books, let alone all the different folds and such. The next best thing was to try a "pre made" lapbook. However, the one that we tried was very intricate. Lots of details, so I walked away feeling like a failure once again. However, with A Journey Through Learning, they put together everything we needed, spelled it out plainly and  it was not too difficult.  It was easy enough for her to handle, yet hard enough to keep her challenged and interested! We thoroughly enjoyed this lapbook. What is a lapbook you ask? It is an interactive way to learn about a subject. See the photo below:

What you are looking at above is a finished lapbook. A Journey Through Learning helps walk you through every step. Not only do they give you information for your student to learn, they give you the cut outs, and tell where to place them, and how to assemble them into a lapbook.

The information in a lapbook is the same as you would have in a report or on a worksheet, however, it is a hands one way for your child to learn that information. There is cutting and gluing and reading and drawing, etc... When you marry these activities you help your child concrete these new facts into their memory.

A Journey Through Learning takes all the intimidation out of making a lapbook. So you say you are not crafty, no problem, all the craftiness as already been done for you. All you need to do is follow the directions.

The unit studies are available in several different  options.

Instant download-$13

Please visit their website and look at all they have available. They carry both lapbooks and unit studies. 

No comments:

Post a Comment